Michael Olesen i fejltagelse

Instagram-opslag skabte forvirring omkring 'Shaolin'-rejse, så han blev del af en forvekslingskomedie

Offentliggjort

Der opstod en misforståelse, da Michael Olesen for nylig delte et opslag om en rejse til 'Shaolin'-templet i Kina til optagelse af en ny TV 2-sæson. 

Flere medier - herunder Kendte.dk - fik indtryk af, at 'Vild med dans'-vinderen selv skulle af sted, men det var ikke tilfældet.

Kæresten er rejst

Michael Olesen i forvekslingskomedie

- Det er ikke mig, der skulle af sted, men min kæreste, sagde han til Kendte.dk ved premieren på Michael Jackson filmen i Vue på Fisketorvet tirsdag aften.

Med hans fysiske tilstedeværelse ved premieren blev forvekslingskomedien opklaret.

Har slukket mobilen

Kæresten Heidi Angelo Frikke er nemlig taget af sted til Asien, og opholdet i munkeklosteret indebærer, at deltagerne slukker deres mobiltelefoner og dermed vil være uden kontakt til omverdenen.

Michael Olesen tager på danserejser, mens kæresten er taget til Kina.

- Jeg har ikke haft kontakt til hende siden, og opholdet varer flere uger, forklarede han videre.

Har gang i danserejser

Selv holder Michael Olesen sig ikke i ro, når det gælder dansens verden.

Han har blandt andet gang i danserejser til den spanske solkyst, mens han venter på, at kæresten vender hjem.

- Jeg glæder mig super meget til at høre mere, lød det.

Powered by Labrador CMS