Ny titel til prinsesse Madeleine

Nu træder prinsessen i sin brors og også prins Daniels fodspor

Offentliggjort

Svenske prinsesse Madeleine kan nu også kalde sig administrerende dirktør.

I følge Expressen skal hun nemlig stå i spidsen for en ny virksomhed, 'Minlen Holding AB', hun har etableret sammen med sin mand, Chris O'Neill. 

Sket i dialog med hoffet 

Margaretha Thorgren, der er informationschef i det svenske kongehus, fortæller til mediet, at der er tale et privat selskab.

- Men beslutningen om at starte det, er sket i dialog med hoffet, siger hun.

Veninde med i bestyrelsen

Madeleine og Chris O'Neill sidder begge i selskabets bestyrelse, og det samme gælder en af prinsessens veninder, Ellen Dinkelspiel.

Sidstnævnte gør det dog klart for Expressen, at hun ikke får nogen rolle i den daglige drift. 

Etableringen af virksomheden sker på forkant af lanceringen af prinsesse Madeleines nye hudplejeserie til børn, Minlen, til september, og som er skabt i samarbejde med den schweiziske kosmetikvirksomhed Weleda. 

Slet ikke den eneste

At medlemmer af den svenske kongefamilie driver private virksomheder, er i øvrigt slet ikke noget nyt. 

Prins Daniel, der er gift med kronprinsesse Victoria, står bag selskabet Fornwij AB og prins Carl Philip er medejer af designvirksomheden CPhB Design AB.      

 

Svenske prinsesse Madeleine
Powered by Labrador CMS