Afslører fine gaver til prinsesse Ines

Prinsessen blev forkælet med blandt andet en lyserød fiskestang    

Offentliggjort

Svenske kong Gustaf har gjort sit nyeste barnebarn, prinsesse Ines, der kom til verden den 7. februar, til hertuginde af Västerbotten.

Og der var dag også flere fornemme gaver fra prinsessens hertugdømme, da hun fredag i sidste uge blev døbt i Slotskirken på Drottningholm Slot, skriver Billed Bladet.

En lyserød fiskestang

Helt præcis et protektorat for Mårdseleforsens Naturreservat, en livslang tilladelse til at fiske i forsen samt en lyserød fiskestang til at gøre det med. Og desuden en rasteplads, der bærer hendes navn, i naturreservatet. 

Guvernøren kom med dem

Af et opslag Länsstyrelsen Västerbotten har delt på Facebook, fremgår det prinsessen modtog gaverne ved en reception efter dåben, og at det var Västerbottens guvernør Helene Hellmark Knutsson, der overrakte dem.

Se opslaget her under.  

  

Prinsesse Ines ses her i sin mors arme og omgivet af sine fem faddere, heriblandt hendes 13-årige kusine prinsesse Estelle, ved dåben i Slotskirken på Drottningholm.

 

Powered by Labrador CMS