Verdenskendte bongorytmer runger stadig
Siden Uffe Savery fandt trommerne for 50 år siden, har han rejst verden rundt med Safri Duo
De ikoniske percussionrytmer fra Safri Duos hitnummer "Played-A-Live" vækker genklang på tværs af generationer.
Uffe Savery stiftede duoen i 1988 sammen med sin livslange musikalske partner, Morten Friis, som han blev venner med i sine teenageår i Tivoligarden.
Året efter traf de en usædvanlig beslutning og gjorde slagtøjsduoen, som var den eneste af sin slags, til deres fuldtidsbeskæftigelse. Da de blandede percussion med elektronisk musik i 2000, tog de verden med storm.
- Det var svært i starten af vores klassiske karriere fra 1988 til 2000. Men senere blev det en fordel, at vi var de eneste, fordi det blev sådan en worldwide niche, siger Uffe Savery, der fylder 60 år den 5. april.
I ugerne op til fødselsdagen turnerer duoen i Latinamerika, hvor de storhittede ved deres internationale gennembrud for omtrent 25 år siden.
De spiller koncerter i Mexico, Argentina og Chile, og ved en koncert foran 20.000 i Mexico City var Uffe Savery lige ved at knibe en tåre.
Afsindig varm velkomst
- Vi fik en afsindig varm velkomst. Det var virkelig, som om de havde savnet os - og vi har savnet dem, siger han.
Tidligt i barndommen blev Uffe Savery "bjergtaget" af Kasper Windings trommespil til en havefest og begyndte at gå til trommer hos musikeren.
Og da han som tiårig boede et år i Boston med familien, var to overboer trommeslagere. Der begyndte Uffe Savery at spille den type melodisk percussion, som siden blev en stor del af hans musikalske virke.
Siden er han uddannet på Det Kongelige Danske Musikkonservatorium, hvor han mange år senere blev rektor i 2019.
I 2023 stoppede han for atter at dedikere mere tid til Safri Duo, som han kalder den røde tråd gennem karrieren.
Med flere lederuddannelser i rygsækken har Uffe Savery været musikalsk leder af Pumpehuset fra 2009 til 2010 og de efterfølgende ni år musikchef hos Copenhagen Phil, inden han vendte tilbage til Musikkonservatoriet i 2019.
Fest med familie og nære venner
Efter mere end 50 år med musikken, øver Uffe Savery sig stadig flittigt.
- Man bliver nødt til at øve sig hver dag - alene for ikke at blive dårligere. Men selv om man har min alder og erfaring, så kan man faktisk også forbedre sig, siger han.
Ud over den musikalske øvelse er det vigtigt for Uffe Savery at være i god fysisk form, så han er ovenpå til sine koncerter.
Det gør han ved at gå til BodyBalance, som er en blanding af yoga, tai-chi og pilates. Og så spiller han tennis mindst en gang om ugen i et par timer med sin ti år yngre tennispartner.
Uffe Savery rejser fra Chile hjem til Valby kort inden sin 60-års fødselsdag påskesøndag.
Dagen fejrer han med en fødselsdagsfest på et skib for sine nære venner og familie, der blandt andre består af børnene Emil og Julie, konen Agnete Skibsted og hendes to børn.