Kan ikke tage Bodil Jørgensen alvorligt

Udfordrende at stå over for nogle af Danmarks sjoveste folk

Offentliggjort Sidst opdateret

Magnus Haugaards revydebut og udfordringer

Magnus Haugaard debuterer i Cirkusrevyen og oplever både glæde og udfordringer ved at arbejde med Danmarks sjoveste skuespillere.

Selvom han kæmper med imposter-syndrom, nyder han at være en del af det talentfulde hold og håber på flere muligheder i fremtiden.


Denne faktaboks blev genereret af Labrador AI og korrekturlæst af en journalist.

Den danske skuespiller Magnus Haugaard går ikke meget op i genrer.

Han har både portrætteret Socialdemokratiets tidligere formand Svend Auken i TV 2's dramadokumentar om den tidligere statsminister Anker Jørgensen, og han har også medvirket i DR's dramakomedieserie "Namastay".

Og denne sommer har skuespilleren taget hul på en ny genre, da han er sprunget ud som debutant i Cirkusrevyen, der netop nu løber af stablen i Teltet på Bakken.

Udfordringer

Det vigtigste for Magnus Haugaard er nemlig ikke, hvilken genre han arbejder med, men derimod at han kan få lov til at udleve skuespillet med branchens dygtigste mennesker.

Men der har også vist sig at være udfordringer, når han spiller over for nogle af Danmarks sjoveste folk.

- Bodil Jørgensen og jeg har et nummer, hvor vi har talt om, at det er vigtigt, at vi får grinet af inden, siger revydebutanten og tilføjer:

Magnus Haugaard er i år sprunget ud som revyskuespiller, og i Teltet på Bakken kan man blandt andet opleve ham i et nummer, hvor han portrætterer kong Frederik.

- Pissesjove

- Vi griner på nye tidspunkter hele tiden, og det skulle jo helst ikke ske. De andre er simpelthen så pissesjove, at det at skulle tage dem alvorligt, det kan være en udfordring.

Magnus Haugaard er den nye dreng i klassen, når han i dette års revy spiller over for eksempelvis Niels Olsen, der er i gang med sin 12. sæson.

Herudover medvirker blandt andre skuespillerne Merete Mærkedahl og Mads Knarreborg i revyen, der spiller frem til 23. august.

Har været trygt

Og for den debuterende Magnus Haugaard har det føltes enormt trygt og som at blive optaget i en stor familie.

Men der er alligevel en frygt, der lurer i baghovedet på den 30-årige skuespiller.

- Jeg tror, at næsten alle skuespillere lider af imposter-syndrom og har tanker som: "Hvornår opdager de, at jeg ikke kan noget?", griner han.

- Jeg bliver overrasket, hver gang jeg bliver ringet op. Jeg ved ikke, om den følelse nogensinde forsvinder.

- Gør det gerne igen

Alligevel er Magnus Haugaard ikke bleg for at understrege, at han gerne tager en tur mere i det famøse telt.

- Det er jo nogle andre, der bestemmer, om jeg får lov at fortsætte, men jeg har da virkelig fået blod på tanden.

- For mig handler det ikke om, hvilken genre jeg skal arbejde med. Jeg vil bare gerne arbejde med dygtige mennesker, og det kan jeg her. Skulle det være et tilfælde igen, så ville jeg elske det, lyder det.

I øjeblikket kan Magnus Haugaard ses sammen med resten af revyholdet på scenen i Teltet på Bakken, hvor Cirkusrevyen for 90. år løber af stablen.

Powered by Labrador CMS