Dansk Hollywood-stjerne fylder 60 år
Navnet deler han med 177 andre i Danmark. Men så slutter sammenligningen, for skuespiller Mads Mikkelsen er i en liga for sig
Navnet deler han med 177 andre i Danmark. Men så slutter sammenligningen, for skuespiller Mads Mikkelsen er i en liga for sig.
Den 22. november fylder han 60 år.
Knap var han færdiguddannet fra Aarhus Teaterskole i 1996, før han slog igennem i Nicolas Winding Refns film "Pusher", mens tv-seerne lærte ham at kende som Fischer i DR's "Rejseholdet".
Den sidste viking
Senest medvirker Mads Mikkelsen i Anders Thomas Jensens spillefilm "Den sidste viking", hvor han og Nikolaj Lie Kaas har hovedrollerne som brødrene Manfred og Anker.
En bizar komedie, der havde verdenspremiere på Venedig Filmfestival i august, og som ved premieren i Danmark i oktober modtog stjerner på stribe fra anmelderne.
"Ren dansk verdensklasse", lød det blandt andet.
Mange succeser
Filmen følger efter "Blinkende lygter", "De grønne slagtere", "Adams æbler", "Mænd & høns" og "Retfærdighedens ryttere", der alle er instrueret af Anders Thomas Jensen og med Mads Mikkelsen i bærende roller.
Andre publikumssucceser er "En kongelig affære", "Jagten", "Flammen & Citronen", "Efter brylluppet" og "Druk".
Sidstnævnte solgte 774.000 biografbilletter, hvilket gjorde den til den mest sete film i Danmark i 2020. Året efter vandt den en Oscar som bedste internationale film.
Danset i cirkusrevyen
Ikke mindst huskes Mads Mikkelsens dansetrin i slutscenen. De var så overbevisende, at nogle mente, at der var tale om en stand-in.
Men det var den ægte Mikkelsen, der trak på sine erfaringer som elitegymnast og professionel danser.
Inden han blev optaget på skuespillerskolen, var han i otte år tilknyttet Micado Danse Ensemble, ligesom han har danset i Cirkusrevyen.
Noget helt særligt
Kombinationen af godt skuespil, en stærk fysik og suveræne dansetrin gør Mads Mikkelsen til noget særligt, siger filmredaktør på Soundvenue Jacob Ludvigsen.
- Med små virkemidler kan han fortælle nogle meget store historier. Han kan sige virkelig meget, fordi han formår at bruge både ansigt og krop.
- Samtidig har han et lag af mystik, hvor man aldrig helt ved, hvad det er, han egentlig går og tænker på. Det gør ham til en komplet skuespiller.
Flere udenlandske film
Ikke færre end 60 serier og film har haft ham på rollelisten, hvoraf flere er udenlandske.
Blandt andet James Bond-filmen "Casino Royale", Marvel-filmen "Doctor Strange", Star Wars-filmen "Rogue One", ligesom Mads Mikkelsen er kendt for at have lagt stemme til løven Kiros i Disney-filmen "Mufasa: Løvernes Konge".
Største danske skuespillernavn
De mange titler har gjort ham til det største danske skuespillernavn i udlandet, siger filmredaktør Jacob Ludvigsen.
- Siden Asta Nielsen (en af stumfilmens store stjerner, red.) har vi ikke haft en dansk skuespiller med en så imponerende international karriere.
Ligefremt og jordnært dansk
Mens de i udlandet forbinder den danske skuespiller med Hollywood-produktioner, så er han herhjemme - ud over de store succeser - kendt for sin måde at tale på.
Nogle mener, at han mumler, andre at det er befriende med en skuespiller, der taler et ligefremt og jordnært dansk.
Næste gang det sker, er i H.C. Andersens klassiker "Snedronningen", der får premiere i biograferne den 4. december i en animeret familiefilm "Rejsen mod nord".
Opvokset på Nørrebro
Mads Mikkelsen er opvokset på Nørrebro i København sammen med sin storebror, skuespiller Lars Mikkelsen.
Faren var bankfuldmægtig, og moren sygehjælper. Det var et hjem fyldt med gode historier og farens yndlingsmusik, jazz, har Mads Mikkelsen fortalt i et af de få interviews, han har givet om sin opvækst og sit privatliv.
Han er gift med Hanne Jacobsen. De har to voksne børn, Viola og Carl.