'Verdens fattigste' præsident er død

José Mujica, kendt som 'Pepe, blev 89 år gammel

Offentliggjort Sidst opdateret

Den tidligere uruguayanske præsident José Mujica, kendt som 'Pepe', er død .  

Det skriver BBC.

Mujica, der regerede Uruguay fra 2010 til 2015, blev ofte omtalt som verdens 'fattigste præsident' på grund af sin beskedne livsstil. 

Han var ikke mindst kendt for at tage afstand for overforbrug - og for at indføre en lang række sociale reformer. 

Ophavsmand til guerillagruppe  

I midten af 1960'erne var José Mujica med til at oprette Tupamaros National Liberation Movement (MLN-T), en venstreorienteret byguerillagruppe, der udførte overfald, kidnapninger og henrettelser. 

Han fastholdt dog altid, at han aldrig havde begået noget mord.

Uruguays tidligere præsident Jose Mujica er gået bort 89 år gammel.

Var tæt på at dø

José Mujica blev taget til fange og arresteret fire gange op gennem slutningen af 1960'erme og 1970'erne, og ved en af disse lejligheder, i 1970, blev han skudt seks gange og var tæt på at dø.

Han tilbragte mere end 14 år i fængsel indtil han i 1985 blev løsladt i forbindelse med afskaffelsen af militærdiktaturet i Uruguay. 

Havde kæmpet mod kræft

Der er ikke opgivet nogen officiel årsag til José Mujicas død, men det er en kendsgerning, at han tid tidligere har kæmpet mod spiserørskræft.

Han blev 89 år gammel.  

 

Powered by Labrador CMS