Se video: Thomas Helmig synger for sin hustru

Renée Toft Simonsen deler dejlige oplevelser fra rund fødselsdag

Offentliggjort

Der var både fadøl, kage, hornmusik og rørende taler, da Renée Toft Simonsen i går fejrede sin 60-års fødselsdag.

Satte ord på

Den folkekære forfatter og psykolog delte mandag et opslag på Instagram, hvor hun satte ord på den store dag, der blev fejret i haven med familie og venner – og gæster, der kom langvejs fra.

- Igår blev jeg 60 og badet i kærlighed, skriver hun og fortæller, at både strikkeklubben, lerklubben, bridgeklubben og whistklubben var med til festen.

Hornorkester kiggede forbi

Der blev holdt taler om barndommens eventyr og barske livserfaringer, og stemningen blev ikke mindre festlig, da Århus Gardens hornorkester kiggede forbi.

- Jeg drak fadøl og røg vape og havde taget en gennemsigtig kjole på, som min far synes var mere en natkjole og vist nok lettere upassende, skriver Renée med et glimt i øjet.

Renée Toft Simonsen

Blafrede i vinden

Festen bød også på hjemmelavede kager, glade børn, en gøende hund, og en sang med blot to linjer skrevet af hendes mand til hendes indre barn.

- Og min mor skrev det hele i et brev, som jeg skal læse i dag, tilføjer hun.

Fødselsdagskjolen hænger nu i gården og blafrer i vinden, slutter hun i opslaget, som allerede har fået masser af varme lykønskninger fra både kendte og følgere.

Powered by Labrador CMS