Oscar Bjerrehuus mindes sin farmor

Ved bisættelsen i Gentofte Kirke satte barnebarnet ord på det tætte bånd til Suzanne Bjerrehuus

Offentliggjort

Det var en tydeligt berørt Oscar Bjerrehuus, der lørdag tog afsked med sin farmor, Suzanne Bjerrehuus, som blev bisat fra Gentofte Kirke i lørdags.

Ved bisættelsen fortalte den 25-årige tidligere 'Vild med Dans'-stjerne om det nære forhold, han havde haft til sin farmor gennem hele opvæksten.

Oscar Bjerrehuus mindedes sin farmor, Suzanne Bjerrehuus ved bisættelsen i Gentofte Kirke

Min bonusmor

- Vi har været rigtigt tætte. Siden 0. klasse havde vi vores mandage, hvor jeg var hos hende. Så hun har fungeret som min bonusmor, sagde Oscar Bjerrehuus ved bisættelsen.

Faren Oliver Bjerrehuus supplerede med en erindring, der med et glimt i øjet beskrev det særlige bånd mellem hans mor og barnebarnet.

Glemmer det aldrig

- Nej, Oliver. Det er først nu, jeg ved, hvordan det er at have et barn, lød det med let sarkasme fra Suzanne, da Oscar var helt lille.

En detalje der har sat sig fast i erindringen hos enebarnet Oliver Bjerrehuus i forholdet til sin mor.

Oliver Bjerrehuus' søn havde et godt forhold til sin farmor, Suzanne modsat faren mere anstrengte af slagsen

Læs også: Oliver Bjerrehuus blev forsonet med sin mor

Suzanne Bjerrehuus døde den 15. januar 77 år gammel på hospice efter længere tids sygdom.

Oliver Bjerrehuus og sønnen Oscar forlader bisættelsen i Gentofte Kirke

Nogle dage før bisættelsen delte Oscar Bjerrehuus også private minder på Instagram, hvor han lagde barndomsbilleder op af sig selv og farmoren.

- Min klippe og største støtte gennem livet. Smukkeste og sejeste farmor, Suzanne Bjerrehuus, skrev Oscar Bjerrehuus i opslaget.

Oscar Bjerrehuus' mor er Anna von Lindholm.

Powered by Labrador CMS