Mille Funk er der for veninden

'Vild med Dans'-stjernen støtter og hjælper hende under den hårde tid

Offentliggjort

Mille Funk har været en tæt støtte for veninden Asta Björk efter sidste års brud med sin forlovede, skuespilleren Sebastian Bull.

- Jeg har været der for hende ligesom alle andre veninder ville gøre det, sagde danseren til Kendte.dk ved premieren på ’My Fair Lady’ i Det Ny Teater for nylig.

Har det rigtig godt nu

Mille Funk

- Hun har også været der for os, når vi har været igennem hårde perioder i livet. Så ja, vi har stået til rådighed, når hun gerne ville mødes og snakke. Men hun virker til at have det rigtig godt nu, afslørede hun videre.

Med i processen

Asta Björk er netop flyttet i egen lejlighed i Lyngby, og Mille Funk har været med i processen.

- Jeg hjalp hende med at flytte for nylig. Så mon ikke, der kommer en invitation til housewarming, lød det med et smil.

'Vild med Dans'-veninderne holder fortsat dansen ved lige, selvom der ikke ligger noget professionelt i støbeskeen.

Mille Funk med danseveninderne Jenna Bagge og Asta Björk

Fuld fokus

- To gange om ugen træner Jenna, Asta og jeg på et dansehold. Det har vi gjort i ret mange år, fortalte Mille Funk.

Til daglig arbejder Mille Funk som brandmanager hos Aller Media, men privat har hun på det seneste haft fuldt fokus på at være der for veninden.

Mille Funk med kæresten Mille Funk Luka Dumić.
Powered by Labrador CMS