Ikonisk Van Halen guitar på auktion

Nu har du chancen for at få fingrene i én af netop afdøde Eddie Van Halens ikoniske elguitarer.

Udgivet Opdateret

For et par uger siden døde den legendariske guitarist Eddie Van Halen, og nu ryger en af hans unikke, specialfremstillede guitarer på auktion. Det skriver det amerikanske underholdningsmedie TMZ.

Der er tale om en helt særlig elguitar. Nemlig den, han spillede på under Van Halens tourné i 2007-2008, da det amerikanske rockband blev genforenet med den oprindelige forsanger David Lee Roth.

Genforeningen kunne mærkes på billetsalget: Tournéen blev den mest indbringende for Van Halens nogensinde.

Den specialfremstillede spade er bygget op omkring Eddie Van Halens rød, hvid og sorte Frankenstaat-guitar måske bedre kendt som “Frankestein”.

Den unikke og sjældne Charvel-guitar kommer på auktion hos Heritage Auctions den 14-15 november. Som en lille bonus er guitaren signeret og kommer i en specialbygget guitarkasse.

Auktionshuset vurderer et hammerslag på minimum 125.000 kroner, men de fleste kendere forventer, at den bliver langt dyrere.

Powered by Labrador CMS