Holder på en hemmelighed
Frank Hartvig Andersen fra 'Hotel Romantik' løfter sløret for status på kærligheden
Frank Hartvig Andersen troppede op til premieren på ’Madklubben - Hjemme igen’ i Imperial forleden sammen med flere af deltagerne fra sommerens populære DR-serie ’Hotel Romantik’.
Heriblandt var også Lise-Lotte Bach, som han fik et særligt godt forhold til under opholdet på det schweiziske kærlighedshotel i Alperne.
De har siden holdt kontakten ved lige.
Har det dejligt hver gang
- Det går rigtigt godt, og vi har det rigtigt dejligt hver gang, vi er sammen, men jeg har ingen kommentar til, om vi er kærester, lød det hemmelighedsfuldt.
Optagelserne til den populære seniordating fandt sted sidste år, men parret er flere gang blevet set sammen ved forskellige begivenheder. Blandt andet ved sommerens Grøn koncert i Valby, hvor de troppede op med nogle venner, konstaterede Kendte.dk, der mødte dem ved den lejlighed.
Har trukket stikket
Den 71-årige teltholder på Bakken har i øvrigt netop trukket stikket efter en lang sæson i forlystelsesparken, og er nu klar til at holde ferie frem til genåbningen den 27. marts 2026.
- Jeg har lige været på noget udstilling i Spanien, og samtidig kigget på lejlighed i Almuñécar. Jeg vil gerne have en lejlighed på solkysten, som mine børn også kan benytte, lød planen.
Hjertet banker for hende
- Til januar tager jeg til Sri Lanka, som jeg plejer, fortalte den heldige ’Hotel Romantik’-deltager, hvis hjerte tydeligvis banker for Lise-Lotte Bach.
Også hun var ved premieren fåmælt, da hun blev stillet spørgsmålet, hvor tætte parret egentlig er blevet året efter optagelserne.