Fra balletstjerne til succesrig hotelejer

Alexander Kølpin var engang feteret balletstjerne, som endda blev udråbt som verdens bedste. I dag driver han hoteller, og den 1. juni fylder han 60 år

Offentliggjort Sidst opdateret

Alexander Kølpin: Fra balletstjerne til hotelejer

Alexander Kølpin, tidligere verdens bedste balletdanser, har med disciplin og omhyggelighed skiftet karriere til succesfuld hotelejer.

Han driver nu Kolpin Hotels med fire hoteller, herunder luksushotellet Hotel Sanders i København, og fejrer sin 60-års fødselsdag med familien.


Denne faktaboks blev genereret af Labrador AI og korrekturlæst af en journalist.

Man skal slide i det, hvis man vil være verdens bedste i sit fag. Så Alexander Kølpin sled i det med sin ballet.

Havde den nødvendige disciplin til at blive uddannet på Det Kongelige Teaters Balletskole.

Til at komme på den kongelige ballet i 1981. Til at blive solodanser i 1988.

Og til at vinde den internationale Benois de la Danse-pris i 1993.

Når man får sådan en pris, regnes man for at være verdens bedste balletdanser.

Hårdt arbejde betaler sig

Så hårdt arbejde betaler sig, og fokusering på det, man foretager sig, er noget, der er fulgt med Kølpin igennem årene.

Alexander Kølpin fejrer sin fødselsdag med familien med en frokost på sit eget hotel i København. Den 1. juni fylder han 60. (Arkivfoto).

Den 1. juni fylder han 60, og han er i fuld gang med en anden karriere.

Han har et firma, der driver hoteller, og sammen med sin søster har han et firma, som driver ejendomme i København.

Detaljeorienteret

Alexander Kølpin er blevet beskrevet som en mand, der ikke overlader noget til tilfældighederne. Han er detaljeorienteret.

Når han går i gang med noget, tager det al hans opmærksomhed.

Selv bruger han lidt andre ord.

- Jeg vil hellere sige, at jeg er omhyggelig. Omhyggelig og grundig.

Skuespiller

Egenskaber, han har haft gavn af også efter karrieren på balletscenerne, hvor han har prøvet kræfter med flere ting.

Han har været skuespiller og var med i teaterforestillingerne "Casino Moonlight" og "Det' Bare Mænd".

Han var i 25 år leder af Bellevue Teaters sommerballet, og i de mange år lærte han noget om at drive forretning og virksomhed.

- Jeg lærte at organisere. Jeg lærte at få en virksomhed til at fungere, fortæller han.

Han stod med ansvaret for alt det praktiske. Med ansatte og med en forestilling, der skulle fungere. Og der skulle selvfølgelig også sælges billetter.

Tog over fra far

Han stoppede med sommerballetten i 2016, og siden har der stået ejendomsvirksomhed og hoteldrift i kalenderen.

Det var hans far, der etablerede den hotelvirksomhed, som Alexander Kølpin nu driver. Den hedder Kolpin Hotels, og den har nu fire hoteller.

Det er de to nordsjællandske hoteller Tisvildeleje Strandhotel og Helenekilde Badehotel, og så er det luksushotellet i København Hotel Sanders.

Far som 20-årig

Senest er Roberta's Society i Aarhus kommet til. Det er en kombination af et vandrehjem og et tostjernet hotel, hvor der også skal være plads til kulturen.

Privat er Alexander Kølpin far til tre voksne børn. Han fik en søn allerede som 20-årig. Senere fik han endnu to børn i et 12 år langt ægteskab.

I 2024 fik han et barnebarn.

I dag har han en kæreste.

Fødselsdagen fejrer han i øvrigt med sin familie, det er omkring 30 personer, med frokost på Hotel Sanders.

Powered by Labrador CMS