Dronning Margrethe svingede med

'Vild med Dans' havde fået et særligt kongeligt indslag med i programmet fredag

Dronning Margrethe havde en særlig rolle i fredagens udgave af "Vild med dans", hvor hendes kostumedesign fra Tivoli Ballettens opsætning af H.C. Andersens "Snedronningen" blev vist frem.

Når snedronningen i aften har repremiere i Tivolis Koncertsal, er det fjerdegang, dronningens version af juleballetten er en del af havens juleprogram

Fem dansere fra Tivoli Balletten åbnede showet med et udpluk fra forestillingen, som dronningen har været med til at skabe.

Et lille uddrag af 'Snedronningen' blev vist i 'Vild med med Dans' fredag med Dronning Margrethe som kostume-designer

"Snedronningen" havde første gang premiere i 2019, og den vil igen kunne opleves i Tivolis Koncertsal fra den 27. november 2025. 

Dronning Margrethe har både været scenograf og kostumedesigner på forestillingen, hvilket gør den til noget helt særligt for hende.

Dronning Margrethe på scenen efter repremieren på juleballetten 'Snedronningen' i Tivolis Koncertsal. Snart bliver den opført.
Powered by Labrador CMS