DR-stjerne: Giver den perfekte balance
Skuespilleren Molly Egelind trives perfekt i de turbulente og omskiftende arbejdstider, der følger med tilværelsen som freelancer i skuespilfaget
Lange natteoptagelser, ujævne arbejdstider og en usikker freelancebeskæftigelse er et vilkår i skuespilbranchen, der kan presse selv den mest erfarne scenerotte.
Men for Molly Egelind, der er aktuel som investoren Cecilie i sæson to af DR-serien "Bag enhver mand", er den til tider turbulente tilværelse helt ideel.
Helt perfekt
- For mig er mit arbejdsliv den helt perfekte work-life-balance. Jeg tror ikke helt, at jeg kan administrere et jævnt energiniveau hele tiden. I de store udsving trives jeg faktisk enormt godt, fortæller hun.
Som freelanceskuespiller kan kalenderen den ene måned være propfyldt for derefter at være gabende tom månederne efter, fortæller DR-stjernen.
En nødvendighed
Men det er netop den rytme, der tiltaler Molly Egelind.
- Den ene slags periode er en nødvendighed for den anden, så det er faktisk svært at skille ad, lyder det fra skuespilleren.
Den 38-årige tv-stjerne, der blev landskendt i rollen som Anna Rosenfeld i TV 2-seerhittet "Sygeplejeskolen", har flere gange oplevet at blive udbrændt af sit arbejde, fortæller hun.
Kender tegnene
For at undgå, at det sker igen, er de stille arbejdsperioder centrale.
- Det at have oplevet den udbrændthed en god håndfuld gange har også gjort, at jeg ved, hvad tegnene er. Nu kan jeg godt mærke, at jeg lige var lidt sur, da jeg trådte ind ad døren, fortæller Molly Egelind.
Venner forstår
De skæve arbejdstider kan også være en udfordring for relationen til vennerne, som dog heldigvis forstår skuespillerens situation.
- Der er jævne mellemrum, hvor jeg simpelthen ikke lige er kontaktbar, fordi så står jeg op klokken kvart over fire om morgenen og arbejder til sent om aftenen. Det ved mine veninder godt.
Den nye sæson af "Bag enhver mand" har premiere på DRTV 26. december og 1. januar på DR1.