Det gør hun med hans aske

Podcastvært Nikita Klæstrup mistede kær ven for en måned siden

Offentliggjort

I slutningen af juni måtte Nikita Klæstrup akut til dyrlægen med sin hund ’Watson’, der var blevet alvorligt syg.

- Jeg fik at vide, at der ikke var noget at gøre. De anbefalede, at det var bedst at sige farvel til ham, sagde den 30-årige podcastvært til Kendte.dk ved pressemødet for den nye Viaplay-sæson af ’Love Island’ i Langelinie Pavillonen tirsdag.

Blev kun otte år

Nikita Klæstrup

Savnet til den trofaste følgesvend, der kun blev otte år, er stort.

- Han har været en del af min hverdag i så mange år. Nogle gange vågner jeg om morgenen, spejder efter ham, men han er der jo ikke. Det er en stor omvæltning, forsikrede Nikita Klæstrup, der har fået ’Watson’ kremeret.

Må man det?

Nikita Klæstrup

- Jeg har fået hans aske hjem. Noget af det vil jeg have lavet til et smykke, og noget af det vil jeg sprede på hans yndlingssteder i København – hvis man må det? afslørede Nikita Klæstrup, der til daglig er podcastvært på ’Mellem Os’ hos Ekstra Bladet.

Powered by Labrador CMS