Bryan Ferry fylder 80
Bryan Ferry voksede op i en arbejderfamilie i det østlige England
Med sin fløjlsbløde stemme har den engelske sanger og sangskriver Bryan Ferry gennem fem årtier croonet sig gennem klassikere som "Avalon" og "Slave to Love" på alverdens scener.
I dag har han rundet de 80 år.
Bryan Ferry har gennem karrieren været en hyppig gæst i Danmark, som han senest lagde vejen forbi i 2019.
Ferry voksede op i en arbejderfamilie i byen Washington, der ligger i det østlige England.
Som tiårig tog Ferrys onkel ham med til en jazzkoncert, og her blev den unge arbejderdrengs interesse for musik for alvor vakt.
Det ramte ham

- Jeg begyndte at lytte til Louis Armstrong. Der var noget ved det, der ramte mig, og jeg blev helt besat, fortalte Ferry i 2013 i et interview med The New Yorker.
Faktisk blev Ferry så besat, at han brugte de penge, han som ung knægt tjente på at være avisbud, på at købe jazzplader.
Senere begyndte den talentfulde Ferry på kunstskole. Musikken trak dog mere, og Bryan Ferry har siden forfulgt sin drøm med stor succes.
Kulørt kapitel
Det helt store gennembrud for rockens gentleman, som Ferry er blevet kaldt, kom, da han i 1970 dannede bandet Roxy Music i London med blandt andre producer-legenden Brian Eno.
Sammen skrev de et særligt og kulørt kapitel i den engelske musikhistorie.
Deres rytmiske og melodistærke popmusik blev udtrykt i hits som "Avalon" og "More Than This".
Få år efter gennembruddet udsendte Bryan Ferry desuden sit første soloalbum "These Foolish Things" med covernumre af blandt andet Bob Dylan og Rolling Stones.
Lagt på skinner
Så da Roxy Music i 1976 gik i opløsning på grund af uoverensstemmelser mellem Ferry og Eno, var Bryan Ferrys solokarriere for længst lagt på skinner.
Han indspillede en stribe succesrige albummer, før Roxy Music i 1983 igen fandt sammen for en tid - denne gang uden Brian Eno.
Samlet set har Bryan Ferry solgt over 30 millioner albummer.
Privat har den britiske crooner to forliste ægteskaber bag sig.
Det første ægteskab - med den britiske model Lucy Ferry - varede 21 år og gav Bryan Ferry fire sønner.
Senere blev han gift med den 37 år yngre Amanda Sheppard.
Ægteskabet varede 19 måneder. Ferry delte ikke kærestens ønske om at få børn.