Spottede du også den lille Mary-detalje

Der var en ganske god grund til dronningens valg

Offentliggjort

Flere medier har udtrykt undren over, at Mary ikke bar en tiara men 'blot' et hårsmykke, da hun og Frederik søndag aften lokal tid deltog ved en statsbanket i Canberra under statsbesøget i Australien.

Hello Magazine går endda så vidt som til at kalde det 'brud på de gyldne regler'. 

Der er dog flere eksperter, som ligefrem roser hendes valg.

Blandt andet norsk Se og Hørs kongehusekspert Caroline Vagle.

- Wow, først og fremmest må jeg sige, at dronningen ser helt fantastisk ud. Som taget direkte ud af et eventyr! Hun er fuldstændig ren i stilen og laver aldrig en fejl, siger hun til Dagbladet.

Brød bestemt ikke etiketten

Caroline Vagle forklarer samtidig, at Mary bestemt ikke brød den kongelige etikette. Snarere tværtimod.

- Det var ikke et brud. Ifølge danske Billed Bladet giver det mening, fordi det var Australiens generalguvernør, der var vært for middagen og ikke et statsoverhoved, siger hun. 

Hårsmykket er i øvrigt fra danske Ole Lynggaard. 

I genbrugskjole

Og så hører det også med, at Mary denne aften have valgt at komme i en genbrugskjole, som den danske designer Jesper Hovring lavede til hende for efterhånden 15 år siden. 

Se billeder af Mary fra aftenen her under. 

Mary ses her ved statsbankettet i Canberra søndag aften lokal tid.
Her kan man tydeligt se det smukke Ole Lynggaard hårsmykke Mary havde valgt til aftenen
Mary ankommer til statsbanketten i sin 15 år gamle Jesper Hovring-kjole.

 

Powered by Labrador CMS