Sådan er status på kærligheden
Alexandra understreger sit store tilhørsforhold til Danmark
Alexandra er åbenbart ikke så smaskforelsket som det lød til i medierne, da hun sidste år gennem sin pressesekretær bekræftede at være i et forhold med den skotske baron, forretningsmand og politiker Malcolm Offord, 61.
Før Parkinsonforeningens årlige march i København, hvor hun på 30. år fungerer som protektor, gav hun en status på forholdet.
Base i København
- Åh, jeg hygger mig – det er ikke noget alvorligt. Jeg vil ikke tale om kærligheden, men kun om Parkinson, afslørede den 60-årige grevinde af Frederiksborg hun til Kendte.dk.
Hun understregede ved samme lejlighed, at hun ikke går med flytteplaner til udlandet. Til daglig bor grevinden nemlig i en herskabslejlighed på Klerkegade i det indre København, og det har hun tænkt sig at blive ved med.

- Jeg vil altid have base i København. Jeg elsker Danmark, og vil altid være her. Det er blevet så meget en del af mig. Jeg er så meget dansk i mine tanker, og det mærker jeg tydeligt, når jeg er ude at rejse, forklarede hun videre.
- Jeg har jo skrevet en bog om de danske værdier, og dem spejler jeg mig i, tilføjede grevinden.
