Mon Marie ligefrem deltager aktiv
Det ligger fast, at prinsessen tropper op ved en helt særlig begivenhed under Copenhagen Cooking-festivalen
Copenhagen Cooking, der hører blandt de helt store madfestivaler i Nordeuropa, afvikles i år i dagene fra den 15. til den 24. august.
Og den 18. august, hvor der er en lang række tiltag med fransk islæt på programmet, bliver det endda med royal deltagelse.
Prinsesse Marie dukker op
Her vil prinsesse Marie, der er protektor for festivalen, nemlig være til stede ved en række arrangementer.
Også et, hvor det ikke er det kulinariske, som er i fokus.
Hun vil nemlig være til stede, når madfestivalen afvikler en konkurrence i det franske spil petanque klokken 15.15.

Holder meget af spillet
Af det officielle program fremgår det, at Marie skal forestå præmieoverrækkelsen, men det kan bestemt ikke udelukkes, at hun også selv vil prøve kræfter med spillet.
Hun holder nemlig selv meget af at spille petanque - og skulle efter sigende endda være ganske ferm til det.