Marie stråler på job i Danmark
Prinsessen besøgte Junkfood og havde særligt besøg på slottet
Prinsesse Marie har taget turen over Atlanten fra Washington, USA, og er for en stund tilbage i Danmark.
Og i går mandag udførte hun opgaver sammen med to forskellige organisationer, der hver især står hendes hjerte nær.
Blev vist rundt i køkkenet
Først var hun på besøg hos nonprofitorganisationen JunkFood på Frederiksberg, der kæmper mod madspild, og som hver dag tilbereder op til 700 gratis måltider til samfundets mest udsatte.
"Råvarerne – omkring ét ton om ugen – doneres af fødevareaktører og distribueres til herberger og væresteder i blandt andet København og Aarhus," skriver kongehuset i et opslag på Instagram.
Prinsesse Marie blev vist rundt i køkkenet og fik lejlighed til at møde og tale med nogle af stedets kokke, frivillige og elever, der bidrager til arbejdet.

Arbejdsmøde medi Hjernesagen
Senere deltog prisessen så i et arbejdsmøde på Amalienborg med Jens Bilbjerg og Anne Hertz, der er henholdsvis Landsformand og direktør for Hjernesagen, som hun blev protektor for efter tronskiftet sidste år.
I eftermiddag venter der så endnu en opgave.
Klokken 16 deltager Marie ved programlanceringen af madfestivalen Copenhagen Cooking Festival 2025, som hun ligeledes er protektor for, og som løber af stablen i august.