Berørte kongelige ærede de faldne

Både Frederik, Mary, Margrethe, Benedikte og Hertugparret af Gloucester var til stede i Mindelunden

Offentliggjort Sidst opdateret

Kong Frederik, Dronning Mary, Dronning Margrethe og Prinsesse Benedikte deltog søndag aften 4. maj i en bevægende mindehøjtidelighed i Mindelunden i anledning af 80-året for Danmarks befrielse.

Dronning Mary

Gav deres liv

I Mindelunden var rammen for at mindes de 2000 modstandsfolk, krigssejlere og soldater, som gav deres liv under besættelsen.

Det gjorde indtryk

Og det gjorde indtryk på de kongelige, da skuespiller Hans Henrik Hartvig læste et afskedsbrev skrevet af modstandsmanden Asger Lindberg Mørup, og senere læste Ellen Hillingsø et brev fra Kirstine “Tulle” Fiil fra Hvidstengruppen. 

Kong Frederik blev taget imod i Mindelunden af Christian Eugen-Olsen, der holdt en gribende tale om modstandskampen

Lagde en krans

Efterfølgende rejste Mary og Frederik sig for at lægge en krans ved monumentet for de faldne, i et øjeblik fyldt med respekt og eftertanke.

Dronning Margrethe deltog også i Mindelunden.

Gribende tale

Hertugparret af Gloucester danske Birgitte og ægtefællen Richard deltog i ceremonien, hvor også kongehusets tidligere ceremonimester Christian Eugen Olsen i egenskaben som formand for Frihedskampens Veteraners Mindefond, Christian Eugen-Olsen holdt en gribende tale om modstandskampen.

Prinsesse Benedikte ved ankomsten til Vor Frue Kirke, hvor en stor mindegudstjeneste fandt sted. Efterfølgende deltog hun i Mindelunden.
Powered by Labrador CMS