Anders W. Berthelsen: - Der er kæmpeudfordringer 

Når arbejdet bæres af passion, kan grænserne så småt rykke sig

Offentliggjort

Anders W. Berthelsen

Anders W. Berthelsen forsøger at adskille sit arbejdsliv fra familielivet.

Han tager ikke arbejdet med hjem, så familien ikke skal tilpasse sig hans arbejdsliv.

I TV 2's 'Dag og nat' spiller han en dedikeret karakter, der ofte arbejder over.

Denne faktaboks blev genereret af Labrador AI og korrekturlæst af en journalist.

Når arbejdet bæres af passion, kan grænserne så småt rykke sig.

Opgaverne kan snige sig længere ind i aftenerne, og arbejdsengagementet begynder at konkurrere med privatlivet.

På trods af sin store passion for skuespillets verden prøver Anders W. Berthelsen dog at holde vandtætte skodder mellem arbejde og det private.

- Jeg tager ikke mit arbejde med hjem til min familie - de skal ikke indordne sig efter mit arbejdsliv, siger Anders W. Berthelsen, der er gift med produktionslederen Christina Pind, som han har datteren Vigga med.

Anderledes ser det ud i TV 2's aktuelle hospitalsdrama "Dag og nat", hvor Anders W. Berthelsens karakter, Lasse, er så dedikeret til sit arbejde med hospitalets børn, at han til tider arbejder så meget over, at han må sove på sit kontor.

Selv kan skuespilleren, der har spillet roller i film som "Erna i krig" og "Ser du månen, Daniel", godt relatere til vigtige og krævende arbejdsopgaver.

I TV 2-serien "Dag og nat" hjælper Anders W. Berthelsens karakter, Lasse, hospitalets børn med alt det, som ikke kan ordnes med operationer eller medicin. (PR-foto).

Stor forskel 

Men for ham er der alligevel stor forskel på skuespillets og sundhedsvæsenets verden.

- Der er kæmpestore projekter, og der er kæmpeudfordringer. Det er pissehårdt og slider på en. Men det er jo bare film, og det er jo bare tv. Så det der med, at det skal gå ud over familie og omgangskreds, holder jeg mig fra.

Som forberedelse til rollen som børnepsykolog har den 56-årige skuespiller fået et eksklusivt indblik i, hvordan en arbejdsdag på de danske hospitaler foregår - en oplevelse, der imponerede ham.

- Man ser nogle mennesker, der knokler derudad. Det er fantastisk altid at opleve nogle virkelig passionerede og engagerede læger, psykologer og sygeplejersker, fortæller Anders W. Berthelsen.

Anders W. Berthelsen er gift med produktionslederen Christina Pind, som han har datteren Vigga med. Her ses familien til premieren på "Bamse" i 2022. (Arkivfoto).

Gode naboer 

Han har selv som barn oplevet, hvor stor en forskel det kan gøre, når de voksne uden for hjemmets vægge lytter.

- Jeg havde nogle gode naboer, hvor jeg voksede op som lille, som påvirkede, tog sig af og guidede mig på den gode måde, fortæller skuespilleren, der ud over sin filmkarriere også har spillet roller i de store DR-dramaer "Taxa" og "Krøniken".

Den nye sæson af "Dag og nat" har premiere søndag 28. december på TV 2 Play og TV 2.

Anders W. Berthelsen spiller den hårdtarbejdende børnepsykolog Lasse i TV 2's hospitalsdrama "Dag og nat". Privat prøver skuespilleren at holde familielivet og det professionelle adskilt så vidt som muligt.
Powered by Labrador CMS