Vender tilbage i rost forestilling

Emma Sehested Høegh gør det igen på Nørrebro Teater

Offentliggjort

Multikunstneren Emma Sehested Høeg indtager igen scenen, når den anmelderroste forestilling 'Bambi' er tilbage genopsættes på Nørrebro Teater.

Forestillingen blev en af sidste sæsons helt store publikumssucceser med over 20.000 solgte billetter og udelukkende udsolgte sale. 

Stor gennemslagskraft

Emma Sehested Høegh i 'Bambi er tilbage*.

Derfor vender den nu tilbage med repremiere den 5. december 2026.

‘Bambi er tilbage’ er udviklet af det tværæstetiske studio 'How to Kill a Dog' og havde ved premieren i 2025 stor gennemslagskraft hos både publikum og anmeldere.

Forestillingen blev blandt andet rost for sin kombination af musik, performance og scenekunst.

I centrum står Emma Sehested Høeg, der både medvirker på scenen og har komponeret musikken til forestillingen, som opføres live med strygerensemblet 'Who Killed Bambi'.

Forhold til naturen

Tematisk kredser forestillingen om moderne moderskab, identitet og menneskets forhold til naturen fortalt gennem en nutidig fortolkning af Felix Saltens klassiske 'Bambi'-univers.

Billetsalget til repremieren åbner den 14. januar klokken 10.00, og forestillingen spiller på Nørrebro Teater fra den 5. december 2026 til den 20. januar 2027.

Powered by Labrador CMS