Snuppede rolle for næsen af ham
Stig Rossen måtte bøje sig i støvet for valget af en kollega
Stig Rossen har i mange år været synonym med musicalscenen, men nu har han lagt den del af karrieren bag sig og satser fuldt ud på skuespil.
- Det går lidt langsomt, men der sker da lidt. Faktisk har jeg tre projekter, som jeg ikke kan sige så meget om endnu, sagde han til Kendte.dk ved 'Svend-prisen' i sidste uge.

En af de roller, han havde sat næsen op efter, var i den nye sæson af den internationale tv-succes 'Vikings'.
Rigtig castet
- Jeg var sikker på, at jeg var den helt rette til rollen som 'Kong Harald Hårfager'. Men det viste sig, at de tog Jesper Christensen. Da jeg så billedet af ham, må jeg bare sige, at han er fuldstændig rigtig castet. Det var som om, han var direkte trukket ud af manuskriptet - ham ville jeg også have valgt, lød det med et smil fra den 63-årige skuespiller.
Selvom han anerkender, at det var et ærgerligt nederlag, holder Stig Rossen fast i troen på, at chancen nok skal komme.
Stille og roligt
- Tænk hvis jeg havde kunnet starte med en international rolle som det første. Men jeg tager den lange, stille og rolige vej. Der skal nok komme noget - det kan jeg mærke, sagde han håbefuldt.
Stig Rossen arbejder i dag målrettet gennem sin engelske agent for at lande skuespillerroller også uden for Danmark.
Herhjemme opfattes han stadig mest som sanger, men han har allerede haft mindre roller i kortfilm og fået sin debut i en Zentropa-produktion.
For nylig meddelte han, at musicalscenen er fortid, men sangen slipper han dog ikke.
- Jeg fortsætter med at synge, men musicals har jeg sagt stop til, understreger han.
