Musicalstjerne med i ’Klovn’

Julie Steincke fik en stor oplevelse

Offentliggjort

Normalt gør hun sig gældende i de store musicals, men Julie Steincke fik for nylig en særlig oplevelse, da hun blev inviteret til at medvirke i optagelserne til nye afsnit af ’Klovn’ i Lissabon.

- Det var en vanvittig oplevelse. Det er første gang, jeg er med, og sæsonen begynder snart, sagde den 49-årige sanger og skuespiller til Kendte.dk ved premieren på ’Alice i Eventyrland’ i Det Ny Teater.

Gjorde stort indtryk

Julie Steincke

’Klovn’-skaberne Casper Christensen og Frank Hvam gjorde stort indtryk på musicalstjernen.

- De kan bare noget med timing og komik, og det er præcis det, jeg elsker. Og så at opleve produktionen både foran og bag kameraet. Det har været spændende, fortalte hun videre.

Også sangeren Maria Montell medvirker som gæsteskuespiller. Det fremgår af en Instagram-opdatering, som Julie Steincke delte for et par uger siden.

Bedste ven

Julie Steincke med sin bedste ven Henrik Lund og deres børn Storm og Felix

Julie Steincke blev ledsaget af sin bedste ven Henrik Lund og deres sønner, Storm Alexander, ni, og Felix, syv, ved premieren.

Selv er hun snart aktuel på scenen igen. Til sommer medvirker hun i musicalen ’Askepot’ i Operaen med efterfølgende turné.

- Jeg skal spille den onde stedmor, afslørede hun.

Se opslag med Julie Steincke her

Powered by Labrador CMS