Jørgen de Mylius springer fed fest over
Radiolegenden fejrer dog fødselsdagen med familien
Jørgen de Mylius runder en skarp milepæl 5. marts.
Den folkekære radiovært fylder 80 år, men dagen bliver langt fra fejret med pomp og pragt.
Stille fejring
Den mangeårige DR-profil har gennem livet markeret mange mærkedage, og derfor har han denne gang valgt en mere stille tilgang.
- Den nærmeste familie kommer til middag på lørdag, og i morgen tager jeg sammen med Inger og et par af mine børn på restaurant, og så er det det, siger han til Kendte.dk.
Trods den høje alder har radioværten bevaret et aktivt arbejdsliv.
Fra sit hjem på Frederiksberg cykler han hver dag til DR, hvor han producerer programmerne ’Hithouse’ og ’Eldorado’.
Holder stand i livet
- Jeg har det fuldstændig som jeg altid har haft det - jeg vil ikke sige frisk som en havørn, men jeg lever mit liv fuldstændig som jeg altid har gjort. Uden alvorlige sygdomme. Jeg er kun opereret for grå stær - det er det, fortsætter han, der fortsat tager ud og spiller som DJ rundt omkring i landet.
- Når jeg kigger tilbage på mange af de musikere, jeg har mødt gennem livet, er der jo en del, der er faldet fra, må han konstatere.
Fem børn
Jørgen de Mylius begyndte sin karriere i Danmarks Radio den 22. januar 1963, og i dag - mere end seks årtier senere - er han stadig i fuld vigør.
- I DR får man reception ved 25-, 40- og 50-års jubilæer, men 60 år på samme arbejdsplads ligger lidt uden for systemet, sagde han, der dog endte med også at blive fejret som fortjent i 2024.
Privat er Jørgen de Mylius far til fem børn.
Den yngste er 20 år, mens den ældste er 54.
Ingen af børnene har dog valgt at gå i deres fars fodspor i mediebranchen.