Her afholdes Melodi Grand Prix
Kendt jysk by bliver vært i 2027
Kolding bliver værtsby for næste års danske melodigrandprix og for børnenes ditto, MGP.
Det afslører DR i en pressemeddelelse fredag.
Begge konkurrencer holdes i Sydbank Arena i samarbejde med Kolding Venue.
Lyst til at løfte
- Kolding viser et forbilledligt engagement og en lyst til at løfte grandprixtraditionen i fællesskab, siger DR's grandprixboss, Erik Struve Hansen, i pressemeddelelsen.
- Det betyder meget for os i DR, når en by ikke blot stiller rammerne til rådighed, men også vil skabe et levende, lokalt ejerskab omkring både Dansk Melodi Grand Prix og MGP.
Kæmpe anerkendelse
Det bliver tredje år i træk, at det danske melodigrandprix og børnenes grandprix afholdes i Jylland. Men det er første gang, at Kolding bliver vært for konkurrencen.
Byens borgmester, Jakob Ville (V), kalder det en "kæmpe anerkendelse", at grandprixerne kommer til Kolding.
- Musik kan noget helt særligt: Den skaber fællesskab, glæde og nærvær. Det er værdier, vi i Kolding Kommune står på mål for, siger han i pressemeddelelsen.
- Det her er en begivenhed, vi vil løfte i fællesskab med borgere, foreninger, institutioner og erhvervsliv.
Del i fejriingen
Med lokale arrangementer, fællesskabsinitiativer og en kommende pulje til grandprixprojekter er det ambitionen, at hele kommunen kan tage del i fejringen, lyder det.
DR oplyser, at programmet for aktiviteter og lokale arrangementer offentliggøres løbende.
Årets melodigrandprix blev afholdt i Arena Nord i Frederikshavn.
I Østrig til maj
Her vandt Søren Torpegaard Lund konkurrencen med nummeret "Før vi går hjem", som han skal repræsentere Danmark med til det internationale melodigrandprix, Eurovision, der afholdes i Østrig til maj.
Dansk Melodi Grand Prix 2027 bliver afholdt 13. februar, mens børnenes melodigrandprix, MGP, afholdes ugen efter.