Afslører særligt bånd
’Vild med dans’-parret Sissal og Eugen Miu byttede om på de traditionelle roller
Sissal har tidligere fortalt, hvor svært hun har det med at slippe kontrollen, så dansepartneren, sidste års vinder Eugen Miu, kan få lov at føre hende.
Det har de måttet arbejde intenst med under 'Vild med Dans'-træningen.

Men i fredags blev rollerne byttet om, og Sissal fik lov at bære ham rundt på dansegulvet i nogle flotte dansetrin.
- Nu fik jeg lov til, men det var Eugen, der faktisk havde fundet på koreografien, før han overhovedet havde arbejdet med mig, afslørede Sissal efter showet til Kendte.dk.
Vovet og opsigtsvækkende
Parret fik mange roser med på vejen for den dristige koreografi, hvor hun løfter Eugen op flere gange.
Og sidste års 'Vild med Dans'-vinder havde det fint med det.
- Jeg tænkte, vi skulle lave noget sjovt, og det blev opsigtsvækkende, og det var faktisk dejligt at blive forført, lød det fra 26-årige Eugen Miu, der aldrig før har prøvet det i en klassisk dansekonkurrence.

Tættere end nogensinde
- Jeg elskede at prøve noget andet, og der er mange måder, man kan fortælle en historie på, forklarede Sissal, der strålede som en sol på dansegulvet, og fik også mange rosende ord med på vejen fra dommerne.

- Vi er sammen så meget hver dag, og er blevet så tætte, at det minder om et søskendeforhold, sagde parret.
