Mette-Marit får nej fra lægerne

Kronprins Haakon må klare sig uden sin lungesyge hustru

Offentliggjort

Oprindeligt var det ifølge norsk Se og Hør planen, at kronprins Haakon og kronprinsesse Mette-Marit skulle være rejst til USA sammen til oktober. 

Helt præcis til Iowa, Minnesota og New York for at bidrage ved markeringen af 200-års jubilæet for den første norske udvandring til Amerika.

Frarådet af lægerne

Men nu bekræfter hoffet, at kun kronprinsen tager turen. 

- Kronprinsessen anbefales i øjeblikket ikke at rejse til USA på grund af sin kroniske lungesygdom," oplyser Sara Svanemyr, pressekontakt ved hoffet, til Se og Hør

Kronisk lungefibrose

Mette-Marit blev diagniosticeret med den grusomme sygdom 'kronisk lungefibrose' tilbage i 2018 efter en længere udredning.

– Jeg har i en del år til tider haft helbredsproblemer, og nu ved vi mere om, hvad det bunder i. Det gør, at min arbejdskapacitet vil variere, forklarede hun dengang.

Lungefibrose:

  • Lungefibrose er en sjælden kronisk lungesygdom, hvor lungerne bliver stive og dårlige til at ilte blodet. Det sker, fordi der danner sig arvæv i de små lungebærer (alveoler)
  • De vigtigste symptomer er åndenød og tør hoste
  • Sygdommen kan have flere årsager, men ofte er det ikke muligt at finde en klar årsag
  • Der findes flere typer af lungefibrose. Behandlingen afhænger af, hvilken undertype det drejer sig om
  • Generelt er behandlingen desværre ikke særlig virksom

 Kilde: Sundhed.dk

Kronprins Haakon og kronprinsesse Mette-Marit

 

    

Powered by Labrador CMS