Frederiks kalender er gabende tom
Ifølge kongehusekspert er det næppe helt tilfældigt
Efter kong Frederik torsdag aften har været til Akademiets Stiftelsesfest på Charlottenborg, er hans kalender gabende tom de næste par uger.
Og det er næppe helt tilfældigt, fortæller kongehusekspert Lars Hovbakke Sørensen i en snak med BT.
For kongehuseksperten er det helt oplagt, at man har taget hensyn til valget og sørget for, at der er luft i kalenderen.
Fordi de såkaldte kongerunder til enhver tid vil have førsteprioritet for kongen og således kommer før alle andre forpligtelser.
"Det er meget almindeligt med flere kongerunder, alt efter hvor kompliceret situationen er, og det må den siges at være nu med de her mange partier og en uklar parlamentarisk situation," siger Lars Hovbakke Sørensen.
Offentlig audiens på Christiansborg
Næste officielle forpligtelse kong Frederik har plottet i den officielle kalender, er den 13. april, hvor han afholder offentlig audiens på Christiansborg Slot.