’Tinka’-stjernen er single igen

Josephine Højbjerg bekræfter bruddet

I oktober bekræftede Josephine Højbjerg med et billede på Instagram, at hun var kæreste med advokatfuldmægtig Mikkel Reiss Overby.

Men nu er forholdet slut.

Det afslørede den 22-årige skuespiller ved Soeren Le Schmidts modeshow på Frederiksberg Rådhus onsdag aften.

Josephine Højbjerg er single

Dejligt og godt

- Jeg er single, så nu er det bare mig, og jeg har det dejligt og godt. Det var bedst sådan, sagde ’Tinka’-stjernen til Kendte.dk.

Læs også: Se ham her: Afslører forholdet

Siden den populære julekalender ’Tinkas Juleeventyr’ fik premiere i 2017 på TV 2, har den dengang 14-årige skuespiller været et kendt ansigt hos både unge og ældre seere.

Genkendes på gaden

Og uanset om det er sommer eller julekalender-sæson, bliver hun stadig let genkendt af alle på gaden.

Med andre ord er hun fortsat utrolig populær, så mange år efter.

-Selvom det er længe siden, vi optog det, så ligner jeg stadig mig selv, så det kan jeg ikke løbe fra, lød det med et smil.

Powered by Labrador CMS