Se video: Nu får hun en sød hævn
Sofie Gråbøl slår igen
Sofie Gråbøl er tilbage i det mørke og absurde univers, som hun tidligere har boltret sig i - nemlig i instruktøren Anders Thomas Jensens kommende film 'Den sidste viking', hvor hun ganske bogstaveligt slår til.
Det skriver Kino.dk.
I filmen, der får premiere 9. oktober, spiller hun over for Mads Mikkelsen, og i en særlig scene får hun mulighed for at sende sin medspiller ud af et køkkenvindue med et slag.

Og det er ikke hvem som helst, hun deler øretæven ud til:
Det er nemlig Mads Mikkelsen i en film instrueret af samme mand, som stod bag 'Blinkende lygter'.
Netop derfor får scenen en ekstra dimension.
Ikonisk scene
Tilbage i 2000 blev Sofie Gråbøl selv lagt ned af en berygtet filmøretæve i 'Blinkende lygter', hvor hun fik en på lampen af Søren Pilmarks figur.
Det sker, efter hun hånligt har grinet af Pilmarks manglende evne til at puste æg – en af filmens mest ikoniske scener.
Udvikler sig til kaos
25 år senere giver Sofie Gråbøl dermed igen.
I Den sidste viking spiller hun over for både Mads Mikkelsen og Nikolaj Lie Kaas, og filmen handler om enspænderen Anker, der efter 15 år i fængsel løslades og søger tilbage til sin bror Manfred – den eneste, der ved, hvor pengene fra et gammelt røveri er gemt.
Men hukommelsen svigter, og det hele udvikler sig hurtigt til kaos.