Rosalinde Mynster venter barn

Skuespilleren deler babylykken

Offentliggjort

Der er stor glæde hos 'Badehotellet'-skuespilleren Rosalinde Mynster og hendes mand, musikeren Jakob Emil Lamdahl. 

Parret venter nemlig deres første barn i 2026.

Nyheden afslørede den 35-årige skuespiller selv i et opslag på Instagram, hvor hun viser babybulen frem og blot skrev et enkelt ord i tekstfeltet.

- Baby, efterfulgt af en smilende emoji om afsløringen, og hvor hun viser en række billeder i bar mave.

Rosalinde Mynster går rundt i babylykke.

Ønske om barn

Dermed bliver det private ønske, som hun tidligere har sat ord på i et interview med alt.dk nu til virkelighed.

- Jeg tror, at det er et grundlæggende ønske at få børn, men det betyder også meget for mig at være en god ven og at være i mine andre kunstneriske projekter, som også fylder rigtigt meget, lød det dengang.

Parret har tidligere på året fejret fireårs bryllupsdag, og de bor på Vesterbro i København.

Rosalinde Mynster har for nylig også haft rollen som mor tæt inde på livet i DR-serien 'Carmen Curlers', hvor hun spiller Tove, mor til den otteårige Finn.

Nu venter den helt store rolle for alvor i hendes eget liv.

Rosalinde Mynster med musikeren Jakob Emil, der er hendes mand.
Powered by Labrador CMS