Linse Kessler vil af med ulovlig halstatovering

’Familien fra Bryggen’-stjernen er gået i gang

Offentliggjort

Tatoveringen fik hun tilbage i 2018, men nu er hun i gang med at få den fjernet.

- Jeg har sminket det lidt i dag, men jeg har bare ikke haft tid til at være hos Ghengis, min svigersøn. Han har den bedste maskine, sagde den 59-årige realitystjerne til Kendte.dk ved pressemødet for den nye serie ’Divaer - stærkere sammen’, hvor hun medvirker sammen med veninden Janni Ree.

Linse med halstatovering

Bittesmå partikler

- Det tager nogle minutter, men det gør skide ondt. Jeg holder ud, for jeg vil nødig tude over for min svigersøn, forklarede 'Familien på Bryggen'-stjernen.

Tatoveringen fjernes med laser, hvor kraftige lysimpulser knuser farvepigmentet i huden til bittesmå partikler, som kroppen efterfølgende selv nedbryder og transporterer væk.

Har forsømt det

- Jeg skulle have gjort det hver sjette eller ottende uge, så havde den været væk. Men jeg har forsømt det, erkendte hun.

En stor og tæt halstatovering kan typisk kræve mellem 8 og 15 behandlinger med 6–8 ugers mellemrum, før den er markant reduceret eller helt væk.

Janni Ree og Linse Kessler har gang i ny realityserie med dem selv i hovedrollerne.
Powered by Labrador CMS