Hun tager over efter Birthe Kjær

Dansktopstjernen afløses af en anden kendt skuespiller i Tivoli

Offentliggjort

Sidste vinter kunne publikum opleve Birthe Kjær som farmor Maja i musicalversionen af ’Tinkas Juleeventyr’ i Tivoli.

Men når forestillingen vender tilbage til november, er den folkekære sangerinde ikke længere på rollelisten.

Den 77-årige dansktopstjerne har nemlig gang i en omfattende koncertturné.

Birthe Kjær

I stedet er det skuespillerinden Birgitte Raaberg, 65, der træder ind i rollen. 

Hun er blandt andet kendt for sin ikoniske præstation som 'Susan Himmelblå' i filmen ’Midt om natten’.

Birgitte Raaberg.

Den første opsætning af musicalen bød på et stjernespækket cast med navne som Szhirley, Johannes Nymark og Paw Henriksen. 

Skal på turné

De fortsætter eventyret blot med en ny farmor Maja på scenen.

Forestillingen får premiere den 12. november i Glassalen i Tivoli og tager derefter på turné rundt i landet med stop i blandt andet Aalborg, Esbjerg, Holstebro, Aarhus og Odense.

Det skal Birthe Kjær

Kendte.dk mødte Birthe Kjær ved premieren på 'Fame The Musical' i Falkonersalen i sidste uge.

- I sidste uge oplevede jeg at stå foran 18.000 publikummer ved Aarhus Festuge, og nu fortsætter jeg efteråret ud, og går så i gang med julekoncerter, sagde dansktopstjernen, der nyder at være på.

- Det giver så meget og jeg er så taknemmelig over, at der står flere generationer og glæder sig over de sange, jeg har brugt hele mit liv på at fremføre, sagde hun.

Fra sidste år hvor den populære tv-julekalender 'Tinkas juleeventyr fik premiere i Tivoli Glassalen. Fra venstre - Martin Bo Lindsten, Birthe Kjær, Johannes Nymark, Szhirley, Kasper Leisner og Burhan G i front for forestillingen. Birthe Kjær afløses af Birgitte Raaberg.
Powered by Labrador CMS