Gør det igen
Kaya Brüel oplever stor succes med sin mors sange
Kaya Brüel har fået en støjende nabo i nordsjællandske Vejby, hvor hun og filminstruktør-manden Kenneth Kainz, 55, har sommerhus.
’Musik i Lejet’ er nemlig rykket tæt på efter en tidligere beliggenhed i Tisvildeleje.
- Festivalen er kommet nærmere, og der er også mere larm, men vi glæder os til at opleve musikken, sagde den 52-årige sanger til Kendte.dk på festivalpladsen.

Har besøgt Portugal
Sammen med børnene Asta og Alois er parret netop vendt hjem fra en ferierejse til Portugal, hvor de besøgte efterkommerne af hendes morfar, som byggede et hus dér tilbage i 1980.
- Vi besøgte hans steddatter, der har overtaget huset i Lissabon. Det var meget hyggeligt, fortalte hun.
Har givet genklang
Sidste år kastede Kaya Brüel sig ud i en optræden med sin afdøde mor, Sanne Brüels sange fra 'Jomfru Ane Band', og det blev en succes, der har givet genklang.
- Det viste sig, at rigtig mange havde lyst til at høre dem igen, og mange har lært dem at kende for første gang. Så vi tager en runde mere her til september og til næste år, lovede Kaya, der under pandemien lavede fællessang på DR med musikeren Ole Kibsgaard.
- Vi har indspillet sange fra Højskolesangbogen i vores version, og det fortsætter vi med, lød det videre.
