Efter ulykke: Sådan ser hun ud nu
TV-baronessen Caroline Fleming fortæller om et voldsomt cykelstyrt i Alperne
Et par måneder efter et dramatisk cykelstyrt i Alperne, der resulterede i flere knoglebrud og voldsomme knubs, er Caroline Fleming igen ved godt mod.
Hun fortalte om oplevelsen ved præsentationen af sit nye 'Viaplay'-program 'Caroline & Dr. Kølle' i Politikens Hus i sidste uge, hvor hun dukkede op sammen med kæresten, plastikkirurg Frederik Kølle.

I to dele
- Jeg var ude at køre mountainbike i bjergene. På vej ned kom jeg til at bremse på forhjulet, så jeg fløj over styret. Min hjelm gik i to stykker, afslørede den 49-årige tv-baronessen overfor Kendte.dk.
Kort efter ulykken i juli delte Caroline Fleming billeder på Instagram, hvor hun viste sit forslåede ansigt med blå og gule mærker.
Tilbage i topform
Hun fortalte også, at diagnosen lød på en brækket albue, flere brækkede ribben, en skulderskade og adskillige skrammer.
På trods af de mange skader føler hun sig næsten tilbage i topform.
- Fordi jeg er sund og rask, så er jeg helet hurtigt. Jeg vil sige, at den sidste uge har været uden smerter. Der er lidt med skulderen, men ellers …, lød det fra Caroline Fleming.

Tænker sig om
Spørgsmålet er dog, om hun tør sætte sig op på cyklen igen.
- Jeg har tænkt meget over, hvad jeg skal stille op med cyklen. Jeg tror, jeg vil have det bedre med at cykle i Danmark. Det med bjergene venter jeg nok lidt med, mente hun klog af skade.

