Derfor gik det galt
'Vild med Dans'-stjernen Jesper Asholt frygtede det værste
Under tredje liveshow af 'Vild med dans' oplevede Jesper Asholt og Asta Björk et lille uheld bag kulissen, da Jesper skar sig i fingeren, mens han kridtede sine sko.
Skuespilleren frygtede, at blodet ville plette Astas kjole og hans egen hvide skjorte, men produktionen trådte hurtigt til med et plaster.
Det skriver alt.dk.

Virkelig skarpe
- Vi stod ude bagved i mørket, og vi har fået nye rekvisitter, som er virkelig skarpe. Jeg kom til at rive mig på fingeren og kunne straks se, at jeg begyndte at bløde. Jeg tænkte bare: Åh nej, Astas kjole og min hvide skjorte, hvis det sprøjter. Så jeg måtte have nogen til at finde et plaster til mig, mens jeg stod og slikkede blodet af fingeren, fortalte han til mediet efter showet fredag aften.

Udtrykte lettelse
Trods det lille uheld var parret hurtigt klar til at indtage dansegulvet, og intet tydede på, at de netop havde haft en dramatisk oplevelse bag scenen.
Hans dansepartner udtrykte lettelse over, at produktionen havde plastre klar, hvilket sikrede, at showet kunne fortsætte uden problemer.
