Anne Hjernøe fortæller om sorgen efter mandens død

I en ny DR-serie deler tv-værten og datteren åbent, hvordan livet har forandret 

Offentliggjort

Sorgen er ikke noget, der skal fikses eller forsvinde.

I den nye DR-serie 'Anne og sorgen' åbner Anne Hjernøe op om tiden efter tabet af sin mand, Jens Folmer Jepsen, der døde i oktober 2024 efter et kræftforløb.

Sammen med datteren Camille fortæller hun om den sorg, der fortsat fylder, og som hun ikke ønsker at give slip på.

En del af hende

Anne Hjernøe åbner op om sorgen

- Jeg har mistet min mand. Jeg sørger, siger Anne Hjernøe og understreger, at sorgen er blevet en del af hende.

- Hvis der kom nogen og sagde, om de skulle fjerne min sorg, ville jeg sige nej tak, for det er også i sorgen, min mand bor.

Serien følger mor og datter i to afsnit, hvor de taler med eksperter om sorgprocesser, om sorg mellem generationer og om følelsen af forladthed, som kan opstå, når livet brat ændrer retning.

Klassisk forstand

For Anne Hjernøe handler det ikke om at komme videre i klassisk forstand, men om at lære at leve med det, der er sket.

Anne Hjernøe og datteren Camille medvirker i programmet om sorg.

Samtidig skildrer programmet, hvordan Anne og Camille forsøger at skabe liv og lys i hjemmet igen med hjælp fra venner og nære relationer midt i et liv, der aldrig bliver helt det samme.

De medvirker også

'Anne og sorgen' har premiere mandag den 9. februar og kan ses på DR som en del af temaet 'Vi taler om at dø'.

I temaforløbet medvirker også Esben Dalgaard og Puk Elgård, men i denne serie er det Anne Hjernøes personlige fortælling om kærlighed, tab og sorg, der står i centrum.

Powered by Labrador CMS