ABBA-legende og dansk hustru nyder livet

Skaberen af ’Chess’-musicalen dukkede op til premieren i Det Ny Teater

Offentliggjort Sidst opdateret

ABBA-musikken lever stadig, og torsdag aften dukkede en af stifterne af den svenske supergruppe op i Det Ny Teater, hvor der var premiere på musicalen ’Chess’, skrevet af Björn Ulvaeus.

Den 80-årige ABBA-stjerne blev ledsaget af sin danske hustru, 52-årige Christina Sas.

Parret blev gift sidste år.

Björn Ulveus og Christina

Måtte have hjælp

- Det bliver meget spændende at opleve forestillingen på dansk - det har jeg ikke prøvet før, sagde ABBA-Björn til Kendte.dk og tilføjede, at han nok måtte have hjælp til oversættelsen.

- Måske jeg skal have hjælp af min danske hustru, lød det med et smil.

Ifølge Björn kan danskere ofte forstå svensk, men det modsatte er langt sværere. Da han spurgte Christina, hvad hun mente om hans danske sprogkundskaber, var hun ærlig i svaret.

Et års bryllupsdag

- Ikke så godt, men han kan godt lidt, sagde Christina, der mødte Björn i 2021 i sin egenskab af produktchef for et pladeselskab, og hvor de samarbejdede om udgivelsen af ABBA-albummet 'Voyage'.

For nylig kunne de fejre deres etårs bryllupsdag.

- Vi spiste en middag i Stockholm, fortalte hun, mens han afslørede, at han ved den lejlighed forærede hende en buket blomster.

Musicalen ’Chess’ er skrevet af Björn Ulvaeus sammen med ABBA-kollegaen Benny Andersson og Tim Rice. Musikken er komponeret af Andersson og Ulvaeus, mens Rice stod for manuskript og tekster.

Björn Ulveus fra ABBA og hustruen Christina Sas.
Chess-musical i Det Ny teater
Powered by Labrador CMS