Frederik på krigsstien

Et af Frankrigs største krigskibe på besøg i København

Offentliggjort

Kong Frederik, i admiraluniform, fik mandag en af de mere sjældne oplevelser for selv en monark.

Her besøgte han nemlig det kæmpe store franske helikopterhangarskib PHA Mistral, der lå til kaj ved toldboden i København.

Blandt de største i flåden 

Under besøget blev kongen vist rundt på blandt andet hangardækket med helikoptere, operationscentret samt skibets meget avancerede hospitalsafsnit, skriver kongehuset i et opslag på Instagram. 

PHA Mistral, der er 199 meter langt og 32 meter bredt, og således hører blandt de største skibe i den franske flåde, indgår i øjeblikket i en fem måneder lang sejlads med fokus på uddannelse og sikkerhedspolitik.

Kong Frederik i sin admiraluniform ses her ombord på det gigantske franske krigsskib

Mødte kadetter og besætning

Skibet har undervejs været forbi Vestafrika, Latinamerika og det arktiske område nord for Grønland. 

Under sit besøg havde kong Frederik også mulighed for at møde nogle af de kadetter og besætningsmedlemmer, der er med på togtet. 

PHA ses her ligge til kav ved Toldboden i Københavns havn. I baggrunden kan man ane Kongeskibet Dannebrog.

 

 

Powered by Labrador CMS