Afslører: Her starter kong Frederik

Kong Frederik skal i alt forbi tre byer i løbet af Royal Run den 25. maj. Dronningen løber i Helsingør

Offentliggjort Sidst opdateret

Royal Run

Kong Frederik deltager i Royal Run og besøger tre byer.

Løbet finder sted den 25. maj med rekordmange 111.500 tilmeldte.

Dronning Mary og kronprins Christian deltager også i løbet.


Denne faktaboks blev genereret af Labrador AI og korrekturlæst af en journalist.

Kong Frederik besøger tre forskellige byer, når motionsløbet Royal Run i år finder sted for ottende gang.

Det skriver Danmarks Idrætsforbund og DGI i en pressemeddelelse.

Løbet finder sted anden pinsedag - 25. maj - og kongen indleder dagen med at løbe i Randers.

Herefter sætter han kursen mod Middelfart, inden han runder dagen af med at løbe i København/Frederiksberg.

Også dronning Mary skal i aktion ved Royal Run. Hun løber i Helsingør.

Kronprins Christian skal som tidligere også løbe ved arrangementet. Det bliver i Ringkøbing.

Sidste år deltog kongeparrets øvrige børn - prinsesse Isabella, prinsesse Josephine og prins Vincent - også i Royal Run.

De er ikke nævnt i tirsdagens pressemeddelelse, og det står dermed ikke umiddelbart klart, om de skal løbe denne gang.

111.500 løbere 

Årets Royal Run står til at sætte deltagerrekord med 111.500 løbere.

Cirka hver tredje af de tilmeldte har aldrig deltaget i et motionsløb før, skriver Danmarks Idrætsforbund og DGI.

Royal Run har med undtagelse af 2020, hvor det var aflyst på grund af coronapandemien, været afholdt hvert år siden 2018. Det begyndte i anledning af kong Frederiks 50-års fødselsdag.

Der bliver hvert år typisk udvalgt fem værtsbyer i Danmark.

Sidste år var det Ribe, Horsens, Viborg, Korsør og København/Frederiksberg. Her blev der på tværs af byerne sat rekord med knap 98.000 løbere.

I år er byerne Randers, Ringkøbing, Middelfart, Helsingør og København/Frederiksberg, og med 111.500 tilmeldte løbere står rekorden fra sidste år altså til at blive slået.

Kong Frederik og dronning Mary samt alle deres fire børn var i aktion, da der sidste år blev holdt Royal Run den 9. juni. (Arkivfoto).

Udsolgt i alle byer 

Der er plads til 50.000 deltagere i København/Frederiksberg og 20.000 i Randers. I Helsingør er der plads til 17.500 løbere, mens der i Middelfart er plads til 14.000 og i Ringkøbing 10.000.

Man kan vælge at løbe tre forskellige distancer ved Royal Run.

Distancerne er 1,6 kilometer (1 mile), 5 kilometer og 10 kilometer.

Der er udsolgt i alle byer og på alle distancer.

Royal Run bliver arrangeret af Danmarks Idrætsforbund og DGI i samarbejde med Dansk Atletik.

Powered by Labrador CMS